Pepsi Kimin

Pepsi Kimin ? Pepsi'yi Kim Kurdu ? Pepsi Kime Ait ? Pepsi Kimin Malı ?

Dünyanın en büyük kola üreticilerinden biri olan Pepsi, BD'nin Kuzey Karolina eyaletinde doğan Caleb Bradham tarafından kurulmuştur. Bradham, içeceği bir eczanesinde yapmıştır. Bradham 1898 yılında rakibinden 100 dolar karşılığında "Pep Cola" ticari ismini satın alarak kullanmaya başlamıştır Bunun ardından içeceğin ismi bir sindirim enzimi olan pepsinden esinlenilerek Pepsi Cola olarak değişmiştir. Bir kimyacı aynı zamanda da eczacı olan Caleb Bradham kolayı ilk olarak sindirim kolaylığı sağlaması ve enerji vermesi amacıyla ilaç adı altında satışa sunmuştur.
2012 tarihinde Coca-Cola ve Pepsi şirketleri ABD yasaları uyarınca ürünlerinin üzerine kanser uyarı etiketi konulmaması için içeceklerinin içeriğinde karamel rengi veren  4- metilimidazol maddesini azaltmışlardır.

PepsiCo, 1965 yılında Pepsi-Cola ve Frito-Lay şirketlerinin birleşmesiyle kurulmuştur. Şirket 1998’de Tropicana’yı alarak ve 2001’de Quaker Oats şirketiyle birleşerek portföyünü genişletmiştir. PepsiCo, en büyük iki şişeleyicisi olan Pepsi Bottling Group ve PepsiAmericas’ı 2010 yılında satın almıştır. Bu işlem, şirketin Kuzey Amerika ve Avrupa’daki içecek kolunu önemli ölçüde güçlendirmiştir.Cola Deneyleri
Pepsi Deneyleri
 
Kimin © 2013 | Plantilla diseñada por Ciudad Blogger