iş bankası kimin

İş Bankası Kimin ? İş Bankası Kime Ait ? İş Bankasını Kim Kurdu ? İş Bankası Sahibi Kim ? 

Türkiye İş Bankası Cumhuriyeti tarihinin ilk ulusal banka olma özelliğini taşımaktadır. Peki İş Bankası Kimin ? Türkiye’de en büyük sermayeye sahip olan İş Bankası Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 26 Ağustos 1924 tarihinde kurulmuştur.

Kuruluşundan beri halka açık bir şirket olan İş Bankası, bugün munzam sandığı aracılığı ile çalışanlarının ve emeklilerin % 40,15'ine ortak olduğu ve ülkemizde benzeri olmayan bir ortaklık yapısına sahip olan bir bankadır.
MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) 31 Aralık 2014 tarihli verilerine göre, İş Bankası'nın ortaklık yapısı aşağıdaki gibidir:• İş Bankası Munzam Sandık Vakfı: % 40,15

• Atatürk Hisseleri (Cumhuriyet Halk Partisi): % 28,09  (Atatürk'ün vasiyeti çerçevesinde mülkiyeti Cumhuriyet Halk Partisi'ne ait olan söz konusu hisselere ilişkin temettü geliri, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na bırakılması gerekmektedir.)

• Halka açık pay: % 31,76

1998 Mayıs ayında T.C. Hazinesi'nin İş Bankası'ndaki % 12,3 oranındaki payı, başarılı bir halka arz işlemi ile yerli ve yabancı yatırımcılara sunulmuştur. Bu hisseler bugün Borsa İstanbul'da işlem görmektedir. Son dönemde Cem Yılmazın oynadığı reklam filmleri geniş kitleler tarafından seyredilmiştir.


İş Bankası Cem Yılmaz Reklamı
 
Kimin © 2013 | Plantilla diseñada por Ciudad Blogger